Hotel Røde-Kro i Sønderjylland har ved hjælp af et computerprogram fået bragt sit madspild ned med 8,5 ton i det forgangne år, og det glædede HORESTAs viceadm. direktør, Jeppe Møller-Herskind, som tirsdag var inviteret i studiet hos TV2/News for at tale om madspild i hotel- og restauranterhvervet.

”Det er en fantastisk positiv historie, som viser, at man som enkeltstående virksomhed rent faktisk kan gøre en forskel. Både for sin egen bundlinje og for klimaet”, sagde Jeppe Møller-Herskind.

Han sagde, at der er stort fokus på madspild i branchen. Blandt andet fordi mindre madspild gavner bundlinjen i en branche, som har oplevet en betydelig stigning i omkostningerne de senere år.

HORESTA arbejder på et værktøj, som fra i år skal gøre det lettere for branchen at styre og rapportere på en lang række indsatser, herunder madspild.

”Målet er, at branchen bliver mere opmærksom på, hvad man rent faktisk smider ud, men også kan lade sig inspirere af gode ideer, som naboen måtte have”, sagde Jeppe Møller-Herskind.

Han benyttede samtidig lejligheden til at opfordre gæsterne til at respektere deres egne bookinger på restauranter.

”Når man driver en restaurationsvirksomhed, så forventer man, at gæsterne møder op, når de har bestilt et bord. Men desværre ser vi en tendens til, at mange gæsterne er alt for dårlige til at respektere den booking, de har lavet. Det er jo et meget konkret eksempel på, at hvis en restaurant forbereder en bestilling til otte mennesker, som kommer fredag aften, og de ikke møder op, jamen så er det jo mad, der potentielt går til spilde”, sagde Jeppe Møller-Herskind.

HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres

Adm. direktør i HORESTA, Jeppe Møller-Herskind, går i rette med ønsket om at udvide stoppet for nye natbevillinger i Indre By. Ifølge ham er byens puls en forudsætning for Københavns attraktivitet. Han peger på, at et flertal af københavnerne bakker op om restaurations- og nattelivet.

HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler

Miljøminister Magnus Heunicke vil se på en ensretning af affaldsreglerne, og det vækker opbakning i HORESTA. Særligt kæderestauranter oplever udfordringer med forskellige kommunale fortolkninger. Branchen efterlyser klare rammer og ens praksis.

Log ind