I det kommende halvår bliver det nemmere at rekruttere arbejdskraft fra lande uden for EU.

Styrelsen for International Rekruttering og Integration har netop offentliggjort Positivlisten for faglærte for 2. halvår af 2024, og her får hotel-, restaurant- og turismeerhvervet flere stillingsfunktioner med blandt de i alt 38 fag, som er repræsenteret.

Målet med Positivlisten er at give adgang for international arbejdskraft til de jobfunktioner, hvor manglen er størst

I første halvår havde hotel-, restaurant- og turismeerhvervet kun ”kok” med på listen. På den nye Positivliste er tre nye fag nu kommet med. Det er ”Souschef, køkken”, ”Køkkenchef” og ”Kantineleder”.

Målet med Positivlisten er at åbne døren for faglært, international arbejdskraft til de jobfunktioner, hvor manglen er størst.

Ny chef skal løfte Melsted Badehotel

Melsted Badehotel udenfor Gudhjem har ansat Mathias Sejer Sørensen som ny hotel- og køkkenchef. Parret bag skal styrke både gastronomien og gæsteoplevelsen.

Reglerne for international arbejdskraft er blevet justeret

Nye lønkrav, ændringer på positivlisten og højere gebyrer ændrer rammerne for hoteller og restauranter, der rekrutterer international arbejdskraft i 2026. Årsskiftet byder både på opmærksomhedspunkter og nye muligheder.

Log ind