Der er sket meget i løbet af de seneste 20 år i Jens Wendells liv. I den tid er han gået fra at have sin egen entreprenørvirksomhed til at drive BB-Hotels, der er blevet en velorganiseret hotelkæde med et særligt fokus. Nu har han også meldt kæden ind i HORESTA.
Da Jens satte sin underskrift på købsaftalen til et tidligere SAS-kontor tæt op ad Københavns Lufthavn, var det med planerne om et investeringsprojekt. Dog ville skæbnen, at den ene lejer gik konkurs samme dag, han overtog bygningen, så nu stod Jens med tomme lokaler. Tomme lokaler var ikke den bedste start på et investeringsprojekt, og derfor opstod idéen om, at ombygge stedet til et billigt selvbetjeningshotel for piloter, som skulle kunne drives fra Bornholm, da han gerne ville undgå at flytte.
Hotellet henvendte sig i første omgang til travle piloter, som hurtigt skulle videre. Hotellet i Kastrup, der ifølge Jens Wendell var det første selvbetjeningshotel i Danmark, blev hurtigt populært. Ikke kun blandt piloter, men blandt alle, som satte pris på de konkurrencedygtige priser og konceptet om et hotel uden reception og personale. Derfor valgte Jens Wendell at udvide forretningen, der indtil videre tæller fem hoteller. Det gjorde han med et fokus på de mindre danske byer.
“Vi har fravalgt at have en reception på hvert hotel, men bruger en central reception, der fungerer på tværs af vores lokationer, så gæsterne selvfølgelig kan komme i kontakt med os. Men check-in og ud klarer gæsterne selv. Derfor er vores driftsudgifter reduceret markant i forhold til traditionelle hoteller. Det betyder, at vi kan være til stede i flere mindre byer med mindre hoteller. Vores fokus er at tilbyde små billige selvbetjeningshoteller i mindre byer. Store kæder koncentrerer sig om de større byer, så vi har fundet os godt til rette i den her niche,” siger Jens Wendell, der ejer BB-Hotels.
Lige nu ser BB-Hotels efter udvidelsesmuligheder flere steder i landet, men har senest været i forhandlinger med Restaurant Næsbyhoved Skov i Odense om overtagelse af restauranten og opførelsen af et hotel i de tilstødende bygninger. Forhandlingerne er dog ikke mundet ud i noget konkret endnu. Derfor leder Jens Wendell videre efter nye, spændende lokationer.
BB-Hotels meldte sig ind i HORESTA efter at have haft 1,4 millioner kroner i klemme hos Booking.com. Kædens tilgodehavende blev udbetalt efter HORESTA gik ind i sagen i efteråret 2023.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotelhandler tegner sig for rekordstor andel af ejendomsmarkedet
10-05-2025
-
Milliardpotentiale i vinterturisme: Q1 skal booste København
10-05-2025
-
Tidligere hotelchef i Washington DC skal lede boutiquehotel i Ørestad
10-05-2025
-
44 kunstportaler skal gøre Odense til international kulturby
10-05-2025
-
Erfaren brancheprofil skal løfte Hotel Phønix
10-05-2025
-
Påskens placering sender overnatningstal ned
10-05-2025
-
Rekordmange amerikanere vælger København som feriemål
10-05-2025
-
Økomærke giver Vingsted adgang til offentlige kunder
10-05-2025