Kompensationsbeløb er som udgangspunkt skattepligtig indkomst, og derfor skal det med i opgørelsen af virksomhedens skattepligtige resultat på oplysningsskemaet. Men i hvilket år, det skal beskattes, afhænger af, om beløbet er endeligt afgjort, når det bliver udbetalt, eller om beløbet er foreløbigt og først senere bliver endeligt afgjort af den udbetalende myndighed.
Derfor skal virksomheden tjekke, om det beløb, der er modtaget, er endeligt afgjort ved udbetalingstidspunktet, eller om det afventer en endelig afgørelse – for at vide om det skal med på oplysningsskemaet i år eller evt. et andet år.
Dette beskrives nærmere i brevet, der sendes til personligt ejede virksomheder i dag og til selskaber den 2. juni. Derudover er der info på skats hjemmeside.
Fristen for at oplyse resultat af egen virksomhed for 2021 er 1. juli 2022 for personligt ejede virksomheder, og 30. juni for selskaber, der følger kalenderåret.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025