På søndag fylder Jannick Nytoft 50 år. Politisk interessevaretagelse har været et helt centralt omdrejningspunkt i hans professionelle karriere, og nu står han i spidsen for HORESTAs ca. 2.000 medlemmer, hvilket gør ham til frontfigur, når branchens vilkår skal sikres på Christiansborg, når erhvervet skal italesættes i pressen og ved de forestående overenskomstforhandlinger.
Som direktør i HORESTA er han leder for knap 50 medarbejdere, der leverer interessevaretagelse samt branchespecifik og specialiseret rådgivning inden for områder som blandt andet jura, fødevarer, uddannelse, økonomi og bæredygtighed.
Jannick Nytoft startede i HORESTA ved årsskiftet efter at have været adm. direktør i EjendomDanmark gennem fire år. Han er oprindeligt uddannet cand.scient.pol. og har en lang karriere bag sig med ledende stillinger i organisationer, der arbejder med politisk interessevaretagelse og medlemsrådgivning. Inden EjendomDanmark har han blandt andet været ansat i PenSam, DI Plastindustrien og DVCA - Danish Venture Capital and Private Equity Association.
CV’et rummer også en karriere som politisk aktiv, da han i perioden fra 1997 til 2006 var kommunalpolitiker, herunder viceborgmester i Albertslund Kommune.
Senest er Jannick tiltrådt som formand for Bocuse d’Or Danmark, hvor han håber at kunne bidrage til, at Danmark igen kan løfte trofæet i det uofficielle verdensmesterskab for kokke.
Fødselsdagen vil blive markeret ved en reception på den anden side af sommerferien. Vi sender selvfølgelig information om tid og sted, når det ligger fast.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Direktør bag italiensk luksushotel gæster HORESTAs Årsdag 2026
03-11-2026
-
Fynsk landmand hædres med Årets Wiuff 2026
03-11-2026
-
Hotel Randers skal finde ny direktør
03-11-2026
-
Esbjerg får 50 nye hotelsuiter og gastronomisk satsning
03-11-2026
-
Tidligere hotelchef bliver vicedirektør i Den Gamle By
03-11-2026
-
HORESTA advarer om visumshopping på danske hoteller
03-11-2026
-
Mere beskyttet natur kan bidrage med milliarder til turismen
03-11-2026
-
Skatteminister vil undersøge afgifter på autocampere
03-11-2026