Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Heidi Lorentz Jeppesen er startet som køkkenchef på Hotel Legoland, og selvom der er mange ting, hun skal lære, så har hun allerede en klar vision for køkkenet, hun har fået ansvaret for.
”Vores mad skal se godt ud, og det skal smage helt fantastisk. Det er den målsætning, vi skal arbejde ud fra. Det kan vi blandt andet løse ved at have et lidt mindre udbud og sikre, at det vi serverer, er topkvalitet,” forklarer Heidi Lorentz Jeppesen, der er ny køkkenchef på Hotel Legoland.
Hun glæder sig rigtig meget til at lære hele holdet at kende, og så skal hun også lige lære at finde rundt.
”De første uger går med mange møder, hvor jeg skal lære kollegaerne at kende og komme ind i de systemer, der er, og så skal jeg også lige lære at finde rundt,” siger Heidi Lorentz Jeppesen. Hun kommer fra en lignende stilling på Jørgensens Hotel i Horsens og har tidligere drevet sin egen restaurant i Nordsjælland.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
McDonalds Danmark planlægger flere butikker i 2026
30-04-2026
-
Salling holder igen på burger- og kaffekæder
30-04-2026
-
Internationalt: EU vedtager kurs for mere spredt turisme
30-04-2026
-
Stor turismeby udpeger ny turismechef
30-04-2026
-
Odense satser på vikinger i ny turismesatsning
30-04-2026
-
Flere konferencer løfter resultat for stort hotel i Middelfart
30-04-2026
-
Hotel- og konferencecenteret Trinity indgår globalt hotelsamarbejde
30-04-2026
-
Danhostel styrker bestyrelsen med nye profiler
30-04-2026
-
Ny type campister kræver nye former for markedsføring
30-04-2026