Forud for april var hotel- og restauranterhvervets beskæftigelse faldet i syv måneder i træk, men med genåbningen af branchen efter påske var der igen behov for at mande op i virksomhederne. Ifølge nye tal fra Danmarks Statistik øgede erhvervet beskæftigelsen med ca. 5.500 medarbejdere fra marts til april i år.
Cheføkonom i HORESTA, Jonas Kjær, fortæller, at virksomhederne dog øgede beskæftigelsen med 6.600 ved samme månedsskifte i før krisen i 2019.
”Der er ingen tvivl om, at genåbningen af restauranterhvervet blev startskuddet til en ny virkelighed for mange virksomheder. Jagten blev sat ind på motiverede hænder, der kan bidrage til at indhente det tabte, og det genskabte situationen fra før krisen, hvor der var mangel på arbejdskraft,” siger Jonas Kjær.
(artiklen fortsætter under billedet)



Til trods for at erhvervets samlede beskæftigelse var 33.000 medarbejdere lavere end i samme måned i 2019, så er beskæftigelsen på tværs af dansk erhvervsliv gået 0,1 pct. frem. Ser man alene på alle andre sektorer end hoteller og restauranter, så er der tale om en fremgang på 1,3 pct. fra april 2019 til 2021.
HORESTA efterlyser initiativer, der hurtigt kan øge incitamentet for at tage arbejde, og derudover ønsker HORESTA, at regeringen realiserer deres ambition om jobcentre i andre europæiske lande, som fremgår af deres forståelsespapir fra da regeringen blev stiftet.
”Virksomhederne har oparbejdet en stor gæld under krisen, og nu skal det tabte indhentes, for lige om hjørnet venter tilbagebetalinger af for eksempel lån til A-skat og moms til det offentlige. Skal forretningerne kunne betale, hvad de skylder, så kræver det, at de skaber et overskud,” fortæller Jonas Kjær.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA: Danskernes julevaner er i bevægelse
28-12-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Hotelstop i Indre By i København er kortsigtet og skadeligt
28-12-2025
-
Anders Holch Povlsen overtager ikonisk Aarhus-hotel
28-12-2025
-
Brandramt hotel melder ud: Genåbner i 2026
28-12-2025
-
Hotel dropper den klassiske julegave til medarbejderne
28-12-2025
-
Stort hotel i Korsør solgt efter to år på markedet
28-12-2025
-
Hotelbranchen klarer sig godt trods stigende omkostninger
28-12-2025
-
Airbnb under pres: Danskerne er delt i synet på udlejning
28-12-2025