I februar gik antallet af hotelovernatninger frem, og marts startede også godt, men lukningen af grænserne og den delvise nedlukning af Danmark har sat sine alvorlige spor hos overnatningsvirksomhederne.
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at hotellerne havde kun 431.000 overnatninger i marts, hvilket er et fald på flere end 726.000 overnatninger svarende til 62,8 pct. sammenlignet med sidste år.
En hidtil uset krise, fortæller HORESTAs formand Jens Zimmer Christensen.
”Tallene taler deres eget alvorlige sprog. Erhvervet har aldrig oplevet noget lig COVID-19. Og mens starten af marts var mere eller mindre normal i erhvervet, så vil opgørelsen for april se langt værre ud. Her har størstedelen af hotelerhvervet holdt fuldstændig lukket, og det vil tage år før deres omsætning igen vil komme på niveau med før krisen,” siger Jens Zimmer Christensen.
I sommermåneder sidste år var der 2,8 mio. udenlandske hotelovernatninger, og HORESTAs formand efterlyser en plan for grænseåbningerne, så virksomhederne forhåbentlig kan få en del af denne omsætning igen i år.
”Der er ingen tvivl om, at danskerne i år vil udgøre langt størstedelen af gæsterne i turisme- og oplevelseserhvervet. Men vi ser både Norge og Tyskland gøre klar til at åbne grænserne til Danmark, og det vil uden tvivl være en hjælp for virksomhederne her i landet, hvis Danmark gjorde det samme,” siger Jens Zimmer Christensen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Subway åbner første restaurant i ny dansk storsatsning
18-09-2025
-
Venstre åben for udeservering på Rådhuspladsen
18-09-2025
-
Femernforbindelsen risikerer mindst et års forsinkelse
18-09-2025
-
HORESTA udvider direktion med juridisk direktør
18-09-2025
-
Marriott nærmer sig 250 mio. medlemmer i bonusprogram
18-09-2025
-
Schackenborg frasælger jord for at satse på turisme
18-09-2025
-
Trepartsaftale åbner for turismeudvikling i Sydfyn
18-09-2025
-
Museerne fortsætter rekordkurs – kulturturisme i vækst
18-09-2025
-
Bornholm lancerer chatagent for turister
18-09-2025