Fluorstoffer i emballage kan være kræftfremkaldende, og HORESTA roser den nye fødevareminister, Mogens Jensens, indsats mod de skadelige stoffer. Organisationen frygter dog en national indsats, da dette vil være svært at realisere.

”Vi bakker fuldstændig op om den politiske ambition, men skal der gøres en forskel, så skal det være med EU's muskler i ryggen”, siger fødevarechef Tine Skriver. Hun tilføjer, at udfasningen af denne emballage allerede er i fuld gang blandt virksomhederne.

Mogens Jensen fortæller til Ritzau, at det nationale initiativ sker som reaktion på EU's manglende handlevillighed.

”Jeg synes, det er gået for langsomt for EU med at tage konsekvensen af en undersøgelse, som er lavet af deres eget agentur. Det reagerer jeg på nu ved at gennemføre et forbud og håber så på, at vi kan være en retningspil for hele EU. Det har vi været før, og for forbrugernes skyld håber jeg, vi bliver det igen”, siger Mogens Jensen.

Forbuddet sendes i høring mandag og vil træde i kraft i juli 2020.

Tine
Fødevarechef
Tine Skriver

Ny folketingspolitiker vil styrke turismen

Turismen står stærkere politisk end tidligere, vurderer nyvalgt konservativ politiker. Hun vil arbejde for bedre rammevilkår og fastholde fokus på erhvervets betydning.

Blandet modtagelse af Venstres turismeudspil

Flere aktører i turismeerhvervet ser positive takter i Venstres nye turismeudspil, men der peges også på uklarheder og risici. Især regler for autocampere skaber debat.

Log ind