HORESTA og 3F’s brandingkampagne af hotel- og restauranterhvervet er kommet flyvende fra start med blandt andet flere end 100.000 visninger på den første film med en social media-influencer. Kampagnens indhold skal dog også drives af 14 ambassadører i erhvervet, som vi løbende vil præsentere. Blandt dem er Christian Wellendorf, kaptajn for kokkelandsholdet og vinder af verdens bedste kokkeassistent ved Bocuse d’Or.
Christian Wellendorf er en af gastronomiens mest blinkende stjerner. Og ikke bare i Danmark: Han har assisteret Kenneth Toft-Hansen til guld ved Bocuse d’Or, og han står i spidsen for kokkelandsholdet. Han har dog også afsat tid til at bidrage til brandingen af hotel- og restauranterhvervet i HORESTA og 3F’s nye kampagne, Hospitality Career.
Christian Wellendorf har begrundet sin opbakning til Hospitality Career sådan:
”Jeg synes, det er supersejt at være håndværker og kunne være med til at kunne inspirere andre unge mennesker til at gå lidt de samme veje, som jeg måske har gjort. Det vil jeg gerne være med til at skabe lidt fokus på”.
Læs mere om kampagnen på siden www.hospitalitycareer.dk.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hilton henter ny direktør til nordisk vækst
25-09-2026
-
SMK investerer over 70 mio. kr. i nye udstillinger
25-09-2026
-
Alchemist møder EU-barrierer for nye fødevarer
25-09-2026
-
Coffee Collective vil åbne flere kaffebarer
25-09-2026
-
Tre danske byer ligger i global top fem
25-09-2026
-
Hoteldirektører i fælles opråb mod ny turistskat
25-09-2026
-
Sjælland og øerne vil løfte turismeomsætningen frem mod 2035
25-09-2026