Alt for meget plast ender i naturen og havene, og det vil EuropaKommissionen nu gøre noget ved. Derfor har indgået en aftale, som har til hensigt at gøre brugen af plast mere bæredygtig i EU.

Aftalen tager fat i de mest brugte plastprodukter, og målet er at begrænse forureningen fra disse med op til 70 pct. Blandt disse produkter finder man sugerør, plastbestik og plasttallerkener samt fødevarebeholdere af flamingo, som man kender det fra takeaway.

Hos HORESTA roser man den politiske retning:

”Vi er alle nødt til at tænke i ansvarlig drift og bæredygtige løsninger, og derfor bakker vi op om den politiske fokus på området. Det er dog vigtigt, at de alternative løsninger til plastprodukterne er klar til at kunne imødekomme den øgede efterspørgsel”, siger Mikal Holt Jensen, miljøchef i HORESTA.

Inden tiltagene er endeligt vedtaget skal de godkendes i EuropaParlamentet og EuropaRådet.

Hvis I vil vide mere, kan I læse EuropaKommissionens pressemeddelelse her.

Pakhus Bryggen opnår Green Key-certificering

Det historiske venue på Islands Brygge har fået turismens internationale miljømærke. Direktør Allan Hansen fremhæver medarbejdernes indsats og ambitionen om at gøre bæredygtige valg lettere for kunderne.

Log ind