Hvis jeres virksomhed indbetaler til erhvervets kompetenceudviklingsfonde, så kan I få godtgjort medarbejdere på hovedoverenskomstens deltagelse i kurser og efteruddannelse.
Det er desværre alt for få virksomheder, der gør brug af disse muligheder, og det skal et nyt projekt være med til at lave om på.
I projektet vil to uddannelseskonsulenter stå til rådighed for virksomhederne, når de vil have information om efteruddannelsesmuligheder, og de kan også rådgive om tilskudsregler m.m. Projektet ’Fra springbræt til ståsted’ er støttet af Undervisningsministeriet samt HORESTA og 3F gennem erhvervets kompetenceudviklingsfond.
Jeres virksomhed kan få godtgørelse til både korte og længere forløb for medarbejderne: Få det fulde overblik her.
Medarbejdere kan blandt andet få ny inspiration til oplevelser, kommunikation, madspild, økonomi eller ledelse inden sommersæsonen skal løbes i gang.
Så meget kan I få i tilskud – oveni AUB, VEU- og SVU godtgørelsen
Voksenerhvervsuddannelse 1 20 kr. pr. time
AMU- og akademikurser 85 kr. pr. time
Øvrige relevante kurser 140 kr. pr. time
Læs mere her og ansøg digitalt.
Har du medarbejdere på HK Privat/HORESTAs overenskomst?
Der er andre muligheder for disse medarbejdere. I kan læse mere her eller kontakte Pia Svane – psv@horesta.dk.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA foreslår register over Airbnb-udlejere
09-06-2026
-
Ny restaurantkæde skal koble natur og mad
09-06-2026
-
Fødevaremoms kan blive udskudt til efter 2027
09-06-2026
-
Hotel Sanders fordobler overskuddet
09-06-2026
-
Hotelchef skifter til direktørpost i Skagen
09-06-2026
-
Skagen vil styrke sin gastronomiske position med Michelin-støtte
09-06-2026
-
Historisk hotel bliver del af international kæde
09-06-2026
-
Internationalt: Amsterdam hæver turistskatten markant
09-06-2026