Hvis jeres virksomhed indbetaler til erhvervets kompetenceudviklingsfonde, så kan I få godtgjort medarbejdere på hovedoverenskomstens deltagelse i kurser og efteruddannelse.
Det er desværre alt for få virksomheder, der gør brug af disse muligheder, og det skal et nyt projekt være med til at lave om på.
I projektet vil to uddannelseskonsulenter stå til rådighed for virksomhederne, når de vil have information om efteruddannelsesmuligheder, og de kan også rådgive om tilskudsregler m.m. Projektet ’Fra springbræt til ståsted’ er støttet af Undervisningsministeriet samt HORESTA og 3F gennem erhvervets kompetenceudviklingsfond.
Jeres virksomhed kan få godtgørelse til både korte og længere forløb for medarbejderne: Få det fulde overblik her.
Medarbejdere kan blandt andet få ny inspiration til oplevelser, kommunikation, madspild, økonomi eller ledelse inden sommersæsonen skal løbes i gang.
Så meget kan I få i tilskud – oveni AUB, VEU- og SVU godtgørelsen
Voksenerhvervsuddannelse 1 20 kr. pr. time
AMU- og akademikurser 85 kr. pr. time
Øvrige relevante kurser 140 kr. pr. time
Læs mere her og ansøg digitalt.
Har du medarbejdere på HK Privat/HORESTAs overenskomst?
Der er andre muligheder for disse medarbejdere. I kan læse mere her eller kontakte Pia Svane – psv@horesta.dk.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotel Faaborg Fjord planlægger 91 nye værelser og stor spa
06-11-2026
-
København forbyder reklamer for flyrejser og krydstogter
06-11-2026
-
Hoteller og restauranter skaber 13.500 job i København
06-11-2026
-
Fransk tv-program giver Danmark global eksponering
06-11-2026
-
Street food-iværksætter kåret til Årets Ejerleder
06-11-2026
-
Atypisk turistmål overgår årligt besøgsmål på fem måneder
06-11-2026
-
Høje afgifter bremser dansk autocamperturisme
06-11-2026