”Legen med maden er en stor del af det at være kok. Hvis du ikke må lege med maden, og hvis du ikke må være kreativ, så udvikler du dig ikke”.
Sådan lyder det fra Christian Kleinert i en video, hvor han bliver brugt som frontfigur for at motivere andre unge til at søge ind på kokkeuddannelsen.
Videoen er produceret af SkillsDenmark, og her optræder Christian som en fantastisk ambassadør for faget over for sine jævnaldrende. Han stråler af dedikation og motivation på vejen mod at opnå det perfekte resultat. Noget, som han har demonstreret, at han kan til fingerspidserne. I efteråret løb han nemlig med bronzemedaljen ved VM i Skills, der blev afviklet i Abu Dhabi.
Christian lægger ikke skjul på, at det koster mange kræfter og meget tid at udvikle sig som kok.
”Men det handler hele tiden om at rykke grænser, at blive dygtigere og gøre sine gæster glade”, fortæller Christian, som i videoen bliver suppleret af sin dygtige læremester, Vivi Schou fra Restaurant Babette.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025