Bruger man et eksternt rengøringsfirma, er det vigtigt, at virksomheden løbende selv følger op på, om man får leveret den aftalte kvalitet. Det betyder blandt andet, at leverandøren lever op til reglerne og for eksempel ikke brugerunderleverandører, som ikke afregner skat og moms og/eller anvender illegal arbejdskraft. For at undgå det, har Skattestyrelsen lavet en ny vejledning til virksomheder, der benytter sig af underleverandører til rengøring.
For at beskytte virksomheden kan man stille krav til både leverandøren og eventuelle underleverandører i kontrakten. På den måde kan man let sikre sig, at arbejdet ikke bliver udført sort eller illegalt. Og det er der en lang række fordele ved, bl.a.:
- Man har altid styr på, hvem der har adgang til virksomhedens lokaler.
- Man er sikre på, at leverandøren følger reglerne.
- Man får den kvalitet og sikkerhed, der er aftalt.
Skattestyrelsen har derfor samlet en række gode råd i en folder, der fortæller, hvad man blandt andet skal være opmærksom.
I kan også klikke ind på www.skat.dk/kædesvig og få mere ad vide om, hvor I beskytter jeres virksomhed.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026