Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fødevarestyrelsen har givet restauranten Ramen to Biiru i Københavns Lufthavn en sur smiley og en bøde på 5000 kr. efter et kontrolbesøg den 13. oktober 2025.
Inspektørerne konstaterede blandt andet røde belægninger i opvaskemaskinerne og støv samt gamle madrester under og bag komfuret. Væggene omkring produktionsområderne var fedtede med indtørrede pletter.
Restauranten drives af Mikkeller, og Mads Gramkow, Head of Retail Operations, erkender, at forholdene ikke levede op til kravene. Han fortæller, at rengøringsarbejdet blev igangsat med det samme, og at visse forhold kræver mere end blot almindelig rengøring.
Ifølge Mads Gramkow tager Mikkeller ansvaret alvorligt og arbejder på at udbedre alle anmærkninger fra myndighederne.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Roberta’s Society sætter rekord i Aarhus
06-10-2026
-
Crowne Plaza i København får nye ejere
06-10-2026
-
Turismens vækst bremser op
06-10-2026
-
Kurhotel Skodsborg blandt Europas 20 bedste spaer
06-10-2026
-
Folketingets åbning: Regeringen varsler kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fire branchefolk skal finde talenter til HORESTA Årsdag 2026
06-10-2026
-
HORESTA efterlyser kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fem forhold kan afgøre turistskattens skæbne
06-10-2026