Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Jensens Food Group har udnævnt bestyrelsesformand Christian Hother Sørensen som midlertidig direktør for Jensens Foods, mens en ny profil skal findes.
Samtidig fratræder Anders Engdahl posten for at hellige sig genopretningen af Jensens Bøfhus, som i flere år har kæmpet med faldende omsætning og underskud. Ifølge koncernen handler direktørskiftet om at skabe rum for strategisk fokus på restaurantforretningen.
Anders Engdahl har stået i spidsen for begge forretningsben siden 2022. Også Jensens Foods har været under pres, blandt andet med bøder og påbud fra Fødevarestyrelsen, som dog ikke har haft betydning for direktørskiftet, understreger selskabet.
Siden 2018 har ejerkredsen forsøgt at vende udviklingen i kæden, men resultaterne udebliver. Ifølge kilder nævnt i Børsen kan et salg eller en konkurs ikke udelukkes.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026