Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I sommerperioden har Severin i Middelfart overladt styringen af køkken og servering til sine kokke- og tjenerelever. Konferencecenteret, som normalt henvender sig til forretningsgæster, har i år lanceret en elevrestaurant, hvor unge talenter har haft frie hænder til at sammensætte menuer og levere service.
Ifølge salgs- og marketingkoordinator Camilla Damgaard Christensen er det en del af en indsats for at styrke elevernes faglige ballast og ansvarsfølelse.
En af eleverne, 19-årige Terkel, fremhæver oplevelsen som lærerig og udfordrende. Eleverne har arbejdet med eksklusive råvarer som kaviar og trøffel, og især en ceviche med kammusling har vakt begejstring blandt gæsterne.
Konceptet har fået så positiv respons, at Severin allerede overvejer at gentage det næste sommer. Bordene bliver hurtigt fyldt, og flere gæster er allerede kommet igen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Byret afsiger dom mod skyggehotel i København
23-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026