Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I sommerperioden har Severin i Middelfart overladt styringen af køkken og servering til sine kokke- og tjenerelever. Konferencecenteret, som normalt henvender sig til forretningsgæster, har i år lanceret en elevrestaurant, hvor unge talenter har haft frie hænder til at sammensætte menuer og levere service.
Ifølge salgs- og marketingkoordinator Camilla Damgaard Christensen er det en del af en indsats for at styrke elevernes faglige ballast og ansvarsfølelse.
En af eleverne, 19-årige Terkel, fremhæver oplevelsen som lærerig og udfordrende. Eleverne har arbejdet med eksklusive råvarer som kaviar og trøffel, og især en ceviche med kammusling har vakt begejstring blandt gæsterne.
Konceptet har fået så positiv respons, at Severin allerede overvejer at gentage det næste sommer. Bordene bliver hurtigt fyldt, og flere gæster er allerede kommet igen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026