Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

London topper for andet år i træk listen over europæiske byer, der anses som mest attraktive for hotelinvesteringer, viser Deloittes årlige European Hotel Industry and Investment Survey.

Efter London følger Paris, Madrid og Amsterdam som de mest interessante byer.

I undersøgelsen blandt ledere i hotelbranchen svarer 70 procent, at de forventer en stigning i fusioner og opkøb i det kommende år, mens 54 procent planlægger specifikke opkøb.

Chef for hotelrådgivning hos Deloitte, Leila Jiwnani, påpeger, at London er særlig attraktiv for sin internationale og forretningsmæssige tiltrækning. Samtidig bemærkes en øget interesse for luksushoteller, understøttet af stigende kapital fra private equity-fonde.

Læs hele historien på Standby.dk

April sætter ny rekord for hotelovernatninger

Der blev foretaget 1,6 mio. overnatninger på danske hoteller i april måned. Det er det højeste niveau nogensinde for en april måned. Især påskens placering og udenlandske gæster spiller ind på de nye tal.

Log ind