Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Tivoli er i gang med at planlægge en ny, vild forlystelse, der skal åbne i slutningen af dette årti.

Det fortæller Susanne Mørch Koch, der er direktør i Tivoli, i et interview med Ritzau.

”Efter at vi lukkede 'Vertigo' for nogle år siden, skal vi have noget stort, vildt og hurtigt, og det er vi begyndt at planlægge”, siger hun.

I år begynder arbejdet med projektering og myndighedsgodkendelser. Byggeriet vil først begynde om et eller to år, fortæller direktøren.

I 2026 kommer der også til at åbne to andre nye forlystelser i Tivoli.

”Der kommer til at være noget for vovehalsene, og noget som vi kalder for en 'familieoplevelse'”, siger Susanne Mørch Koch.

Læs hele historien på Ekstrabladet.dk

Tivoli leverede vækst og flere gæster i 2025

Flere gæster og stigende omsætning gjorde 2025 til et historisk godt år for Tivoli. Resultatet giver ifølge ledelsen et solidt udgangspunkt for nye investeringer og forventninger om et 2026 på niveau med det seneste år.

Milliardrenovering lukker Glyptoteket i årevis

Glyptoteket i København planlægger en omfattende restaurering af museets historiske bygninger. Projektet ventes at koste omkring 2 mia. kr. og vil kræve en længere lukning for publikum.

Log ind