Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Kursus- og konferencecentret Konventum, tidligere kendt som LO-Skolen, har fået ny administrerende direktør.
Den nye direktør er Henrik Ingemand, der kommer fra en stilling som General Manager hos Gate Gourmet. Han tiltræder den 2. april. Det skriver Sjællandske Nyheder.
- Det har været vigtigt for os at finde en ny administrerende direktør, der er god til både forretningsudvikling og ledelse, siger Ejner K. Holst, bestyrelsesformand i Konventum A/S.
Ejner K. Holst forklarer, at bestyrelsen har valgt netop Henrik, fordi han har mange års ledererfaring på direktionsniveau og dyb viden og erfaring indenfor både hotel- og restaurantsektoren. Konventum har de senere år haft forskellige direktører, så opgaven har været at finde den helt rigtige til den videre udvikling.
Læs hele historien på sn.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026