Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
47-årige Søren Haugaard bliver ny administrerende direktør på Konventum. Det fremgår af en pressemeddelse udsendt af kursus- og konferencecentret, fortæller Helsingør Dagblad.
Søren Haugaard kommer med årtiers erfaring inden for branchen - heriblandt som inspektør på Hotel d'Angleterre og restaurantchef på Nimb-restauranterne i Tivoli i København. Søren Haugaard har i den seneste tid været ansat som hotelchef, men er nu blevet tildelt endnu større ansvar.
”Jeg glæder mig til, at jeg sammen med alle vore super dygtige medarbejdere skal opfylde vores mål om, at gøre Konventum til det fortrukne valg af hotel, konference- og uddannelsessted i Nordsjælland. Det skal vi gøre ved at sikre vores gæster den optimale oplevelse, hver gang de besøger os. Og så skal Konventum selvfølgelig være den mest attraktive arbejdsplads i området,” meddeler Søren Haugaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København
23-10-2026
-
Stays ekspanderer til udlandet
23-10-2026
-
Tre naturnationalparker udvides: Mere natur skal give nye oplevelser for turister
23-10-2026
-
Ny måling: Danskerne er fortsat bekymrede for økonomien
23-10-2026
-
Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke
23-10-2026