Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Allerede inden dørene gik op var der to lange køer med flere hundrede fans og gæster, der trippede for at se de nye lokaler, som nu har afløst arenaens tidligere og noget mindre merchandise-butik. Det skriver Herning Folkeblad.
Fanshoppen er vokset fra 80 kvadratmeter til over 500 kvadratmeter, og de markant større omgivelser blev lynhurtigt værdsat af de mange fremmødte besøgende.
Alene inden for den første time af åbningsdagen havde flere end 1000 fans været forbi FCM Shoppen. Og endnu flere dukkede op i løbet af de resterende tre timer, hvor der blev solgt alt fra spilletrøjer, t-shirts, shorts, bukser, sweatshirts, bolde og halstørklæder. Alt sammen naturligvis indsvøbt i FC Midtjylland-logo eller klubforkortelsen FCM.
Læs hele historien på herningfolkeblad.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hilton henter ny direktør til nordisk vækst
25-09-2026
-
SMK investerer over 70 mio. kr. i nye udstillinger
25-09-2026
-
Alchemist møder EU-barrierer for nye fødevarer
25-09-2026
-
Coffee Collective vil åbne flere kaffebarer
25-09-2026
-
Tre danske byer ligger i global top fem
25-09-2026
-
Hoteldirektører i fælles opråb mod ny turistskat
25-09-2026
-
Sjælland og øerne vil løfte turismeomsætningen frem mod 2035
25-09-2026