Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hotelmarkedet i Norden har overset potentiale, der skal opfyldes. Derfor slår den norske hotelkonge Petter Stordalen for første gang i 30 år dørene op for en ny hotelkæde. De skriver Finans.dk
”Vi er utroligt spændte på åbningen af det første hotel næste år og tror, at vi præsenterer noget nyt til et segment, der er blevet glemt i lang tid,” siger Petter Stordalen.
Målgruppen er bilrejsende, sportshold og personer, som er på udkig efter midlertidig overnatningsmuligheder. Hotellerne vil være indrettet til både korte og længere ophold. Det første er allerede planlagt til at åbne i Falkenberg i Sverige, men indenfor de næste 10 år er det planen, at der skal være 20 hoteller spredt ud på strategiske placeringer i hele Norden.
Fælles for dem bliver, at de skal placeres udenfor bycentrum og tæt på en afkørsel til en af hovedfærdselsårerne i den nordiske region. Det skal efterleve den efterspørgsel, der er opstået efter mængden af turisme internt i de nordiske lande er steget siden 2019.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tennisikon i ny storinvestering af Joe & The Juice: Vil åbne egne butikker
18-12-2025
-
Visit Denmark-direktør skal styrke turismens stemme i Europa
18-12-2025
-
Aarhus halverer erhvervsturisme-støtte midt i hotelboom
18-12-2025
-
Erkender ulovlig støtte til Arena Næstved: HORESTA kræver handling i hele Danmark
18-12-2025
-
HORESTA: EU-regler bør følges op med skarpere krav til Airbnb
18-12-2025
-
Dining Week 2026: Hele landet dækkes op til gastronomisk festival
18-12-2025
-
HORESTA kritiserer forslag om at bremse hotelvækst i Indre By
18-12-2025
-
Norrlyst overtager fuldt ejerskab af bagerivirksomhed
18-12-2025
-
Luksusturismen vokser markant i Danmark og Sverige
18-12-2025