Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Jensens Bøfhus skal have flere af de gamle gæster tilbage og samtidig tiltrække nye kunder. Det skriver Finans.dk.
Det er en balancegang og en øvelse, som de to ejerfamilier har vurderet kræver nye kræfter, og ind i billedet træder Christian Hother Sørensen som ny bestyrelsesformand.
”Den væsentligste grund, til jeg kom ind i stolen her i Jensens Bøfhus, handler ikke om fødevarer. Det handler om min erfaring med forbrugere og at finde ud af, hvad der får folk til at købe, som de gør, og tilrettelægge salg og marketing derefter,” siger Christian Hother Sørensen.
Jensens Bøfhus havde et kriseår i 2022, havde et mindre men fortsat underskud i 2023, og nu skal brandet kickstartes. Første fase af den proces er nu overstået, ført an af nu tidligere bestyrelsesformand Christian Pagaard Junker, der stod for at spare og effektivisere.
Læs hele historien på finans.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026