Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Flemming Jakobsen vil have, at Hotel Vejlefjord bliver Danmarks bedste arbejdsplads.
Hotellet har også sat flere initiativer i gang for at nå deres målsætning. Der er blevet indført arbejdsglædeambassadører og ansat en ’people and culture’-manager.
”Vi ser meget på, hvordan vi kan udvikle vores personale. Det er vigtigt, at de ikke bare kører på arbejde. Medarbejderne skal også føle, at arbejdet udvikler dem,” siger Flemming Jakobsen.
Han mener, at det vigtigste for at sikre medarbejdertilfredshed er, at der er tryghed i arbejdet og en mening med det.
Hotellet blev i løbet af året kåret til: Årets Business Hotel, Årets Spa, Årets Hotel i Jylland, og nomineret til Årets Venue af Danske Konferencecentre.
Great Place To Work kårer hvert år Danmarks Bedste Arbejdspladser. I 2024 vandt Louis Nielsen for virksomheder med over 500 ansatte.
Du kan læse hele historien på finans.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Regeringen varsler opgør med skyggehoteller
07-06-2026
-
Odense godkender stor hoteludvidelse
07-06-2026
-
Strawberry udvider med hotel i Horsens
07-06-2026
-
Mellemøstkonflikt skaber usikkerhed på hoteller
07-06-2026
-
Milling Hotels overtager hotel i Odense
07-06-2026
-
Signe Munk får ansvar for turismen
07-06-2026
-
Hotelprojekt stoppes – andet får grønt lys
07-06-2026
-
Fynsk hotel hædret i international guide
07-06-2026