Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I årenes løb har der i Thisted Kommune været iværksat flere forsøg, som har haft til formål at få campisterne til at benytte de forskellige campingpladser, som ligger på tværs af kommunen. Det har dog ikke haft den store effekt, men nu kan der være en løsning på vej. Det skriver Turisme24.
I forbindelse med et budgetforlig i 2021 blev der afsat en million kroner. Midlerne skal bruges til at etablere en række parkeringspladser, hvor autocamperne kan få adgang til el og vand samt mulighed for at tømme deres toilettank. Det vil koste 150 kroner at gøre brug af pladserne.
”Hvis de nye pladser ikke dæmmer op for den ulovlige overnatning, kan det blive nødvendigt at indføre et kontrolsystem på sigt,” siger viceborgmester i Thisted Kommune, Jens Yde.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025