Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I flere måneder har den verdensomspændende bookingplatform Booking.com været i vælten på grund af manglende udbetalinger til overnatningssteder, der kan bookes gennem platformen. Men nu er udbetalingerne fra Booking.com endelig sat i gang, oplyser HORESTA i en pressemeddelelse. Det skriver Turisme24.dk.
“Vi bliver i disse timer ringet op af medlemmer, der oplyser, at der nu kommer penge fra Booking.com på deres konti. Det er utrolig godt at høre. Virksomhederne har været bragt i en helt urimelig situation, hvor de er blevet udfordret på likviditeten lige efter højsæsonen”, siger Pia E. Voss, som er adm. direktør i HORESTA.
Og selvom pengene nu ser ud til at finde vej til de danske overnatningssteder, har Pia E. Voss stadig ikke meget ros tilovers for den store bookingportal.
“Det er tilfredsstillende, at Booking.com nu rykker, men de fortjener på ingen måde ros for processen. Det er helt galt, at en global milliardforretning over flere måneder er ude af stand til at afregne penge til virksomheder, som er helt afhængige af at have et cashflow, så de kan få dækket deres omkostninger,” siger Pia E. Voss.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026