Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mens Norge i en årrække var berygtet som ferieland for sine dyre agurker og fadøl, så er Danmark ved at overtage rollen som Skandinaviens dyreste ferieland.

Det mærker man blandt andet hos hotelkæden Small Danish Hotels, der især består af mindre hoteller i provinsen, skriver Avisen Danmark.

I 2022 havde kæden et fremragende år, hvor der både var mange danskere, der tog på hotelferie inden for landets grænser, og udenlandske turister, der vendte tilbage efter corona. Sådan er det ikke i år.

”Vi har haft et svært år, fordi gæstemønstret har været meget anderledes”, siger Finn Kræfting, direktør hos Small Danish Hotels.

Han beskriver selv situationen som lidt af en "giftig cocktail", der har ramt hotelbranchen. En cocktail, der blandt andet består af stigende energipriser og inflation.

Ifølge interesseorganisation HORESTA er det især stærkt faldende kurser på svenske og norske kroner, der skræmmer de skandinaviske turister væk, og det er Finn Kræfting også overbevist om.

Læs hele historien på avisendanmark.dk (kræver login)

Danske Hoteller siger farvel til direktør efter et år

Nina Carlslund stopper som adm. direktør i Danske Hoteller A/S efter godt et år på posten. Bestyrelsesformand Erik Sophus Falck overtager midlertidigt ledelsen af hotelkæden, mens jagten på en ny direktør går i gang.

Scandic søger 100 ansatte til nyt hotel i Aarhus

Scandics første signaturhotel i Danmark, Bassin Seven, åbner på Aarhus Ø i første kvartal af 2027. Med ledergruppen på plads går hotellet nu i gang med at rekruttere cirka 100 medarbejdere til en række funktioner.

Log ind