Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Markedet for plantebaserede fødevarer har fået masser af opmærksomhed de senere år, men raketten har haft problemer med at komme afsted. Det skriver Fødevarewatch.dk
Nu sætter regeringen med en ny handlingsplan mere fokus på at sætte ”retningen for fremtidens grøntsager og bælgfrugter i en plan, der skal favne ”hele den plantebaserede værdikæde fra jord til bord”.
Sådan lyder oplægget fra fødevareminister Jacob Jensen (V) i forbindelse med præsentationen af planen, der har været halvandet år undervejs og er en udløber af Aftale af grøn omstilling af dansk landbrug fra 2021.
”Vi har brug for handlingsplanen, der viser, hvordan vi kan understøtte hele den plantebaserede værdikæde og herved bidrage til den nødvendige omstilling. Produktionen af plantebaserede fødevarer er i øvrigt også en unik mulighed for at øge den danske fødevareeksport og tage førertrøjen på området,” udtaler Jacob Jensen.
Læs hele historien på fødevarewatch.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026