Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hotel- og restaurationsbranchen er blandt de brancher, hvor mange kontanthjælpsmodtagere får job.

Det viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd på baggrund af data fra DREAM-databasen, skriver Turistmonitor.

Analysen viser, at vikarbureauer er den branche, hvor flest kontanthjælpsmodtagere har fået arbejde. Gennemsnitligt 221 kontanthjælpsmodtagere kom i job i et vikarbureau om måneden. Det svarer til 9,5 procent af alle kontanthjælpsmodtagere, der er kommet i job. Nummer to på listen restauranter med 118 personer om måneden, mens hoteller ligger nummer fem med 63 personer om måneden.

Læs hele historien på turistmonitor.dk (kræver login)

Almindelige ansættelsesretlige principper gælder også ved brug af AI

Flere virksomheder bruger kunstig intelligens i rekruttering og HR, men det fritager dem ikke for at overholde gældende ansættelsesretlige principper, persondata og regler mod diskrimination. Med EU’s nye AI-forordning følger desuden en række skærpede pligter, som træder i kraft fra 2025 og 2026.

Log ind