Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hos Comwell er der for tiden god grund til at smile. Hotelkæden har nemlig lige offentliggjort årsregnskabet for 2022, som viser, at det er lykkedes kæden at vende et underskud på 9,8 mio. kr. i 2021 til et overskud på 51,3 mio. kr. efter skat sidste år. Det skriver Turisme24.dk.
Comwells koncernchef, Peter Schelde, fortæller, at det gode resultat efter hans vurdering skyldes, at man har lukket hoteller, der gav underskud, samtidig med, at man har været proaktiv i årene under coronakrisen.
En anden faktor er, at Comwell ikke har oplevet rekrutteringsproblemer i 2022, da man under pandemien valgte at holde på medarbejderstaben.
“Vi kunne afskedige de medarbejdere, som alligevel kun var inde, når der var travlt, men ellers har vi valgt at investere i at fastholde kompetencerne i koncernen. På trods af, at det har kostet millioner, er det noget, vi er endt med at få tilbage igen,” siger Peter Schelde.
Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pulje fra regeringen: 43 mio. kr. skal sætte skub i lokal turismeudvikling
16-09-2025
-
HORESTA ansætter Jeppe Møller-Herskind som ny direktør
16-09-2025
-
Rasmus Ankersen klar som oplægsholder på HORESTA Årsdag
16-09-2025
-
Amsterdam fordobler hotelmoms i kamp mod overturisme
16-09-2025
-
Fælles hovedkontor i Horsens skal styrke dansk hotelalliance
16-09-2025
-
Sølvmedaljer til dansk kok og tjener ved EuroSkills 2025
16-09-2025
-
Grand Hyatt løfter møde- og eventoplevelser med fokus på velvære og bæredygtighed
16-09-2025