Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
50 procent af HORESTAs restaurantmedlemmer oplever, at gæsterne går på restaurant med flere individuelle ønsker til maden.
38 procent oplever, at gæsterne reserverer tættere på ankomsttiden, end hvad de tidligere har gjort, skriver Fødevarewatch.
Der tegner sig dermed konturerne af en tendens, der både har muligheder for restauranterne, men som også gør det sværere for restauranterne at vide, hvor meget personale, der skal være til stede, og hvor stort indkøbet af friske varer skal være.
“Restauranterne oplever nogle ret markante tendenser og ændringer i gæsternes adfærd. Når både behov og reservationstidspunkterne ændrer sig, udfordrer det restauranterne, der bl.a. får sværere ved at regne ud, hvor mange råvarer de skal indkøbe og om de har de rigtige retter på menuen,” udtaler cheføkonom i HORESTA, Jonas Kjær.
Læs hele historien på fødevarewatch.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Begivenhedsdag på Borgen: Danmark skal til valg 24. marts og fødevarechecken er vedtaget
26-02-2026
-
HORESTA efterlyser nuancer i hoteldebat
26-02-2026
-
Stribevis af fagkonkurrencer på Foodexpo i næste måned
26-02-2026
-
Nyt brancheinitiativ skal styrke elever i branchen
26-02-2026
-
Sunset Boulevard åbner restaurant nr. 47
26-02-2026
-
Helsingør søger titel som kulturhovedstad
26-02-2026
-
Internationalt: Barcelona fordobler turistskatten
26-02-2026