Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
11 dage før åbningen står ovne, komfurer og anretterborde stadig i papkasser i den lille nordgrønlandske bygd Ilimanaq, hvor Poul Andrias Ziska har besluttet at åbne sin færøske Michelinrestaurant Koks i sommersæsonen 2022.
To dage før åbningen er vand og strøm stadig ikke på plads, og den nu 32-årige chefkok får dybe panderynker af at diskutere, om man kan udsætte premieren, når der er folk fra Hongkong og København, der har bestilt bord og allerede er på vej.
I dokumentarfilmen “The Most Remote Restaurant in the World”, der havde premiere på Viaplay i går den 1. juni, følger man i detaljen, hvordan en af kongerigets bedste kokke, Poul Andrias Ziska, og hans ca. 20 kokke og tjenere får oplevelser og bekymringer i hobetal, da de i juni 2022 flytter til verdens ende for at lade sig inspirere af den grønlandske natur og de grønlandske råvarer.
Filmen er et interessant indblik i, hvad det kræver af mod, stamina og eventyrlyst at levere “kongerigets største madoplevelse”, som Børsens anmelder, Ole Troelsø, beskrev menuen i sin anmeldelse.
Læs hele historien på borsen.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA satte fokus på arbejdsmiljø på TV2 News
21-12-2025
-
HORESTA Play: Sovino Brands deler erfaringer med at optimere betalingsløsning
21-12-2025
-
Restaurationsbranchen viser styrke i 2025 trods pres på økonomien
21-12-2025
-
Beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen bygger videre på stærk fremgang
21-12-2025
PRESSEKLIP
-
Events uden bøvl: Nye regler letter vejen for udenlandsk arbejdskraft
19-12-2025
-
Lars Larsen Group planlægger nyt hotel
19-12-2025
-
Turismeforsker: 2025 var stabilt – 2026 kræver nytænkning og balance
19-12-2025
-
Arp-Hansen udskyder overtagelse af Brøndums Hotel
19-12-2025
-
Ny lukkelov skal styrke turismen i mindre byer
19-12-2025
-
Internationalt: Atari lancerer gaming-hotel
19-12-2025
-
Airbnb får millionbøde i Spanien for ulovlige boligannoncer
19-12-2025