Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Forandringens vinde blæser i den mindre by Bredsten, der ligger et stykke uden for Vejle. Hotel Bredehus står nemlig over for et ejerskifte, og det medfører, at der indføres flere nye tiltag på hotellet. Det skriver Turisme24.dk.

De seneste tre år har hotellet i Bredsten været ejet og drevet af brødreparret Peter og Henrik Prüsse, men det ændrer sig den 15. juni, når Hotel Bredehus officielt bliver overdraget til den nye ejer Lars Kloster, der i tillæg til sit virke som entreprenør også ejer et andet hotel.

Nu er det planen at introducere moderne teknologi til Hotel Bredehus med blandt andet bemandingsfri check-in og -ud. Udover digitaliseringen har Lars Kloster en ambition om at modernisere de 20 værelser.

Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login

Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning

Hotel Kongens Ege i Randers ventes at åbne igen efter flere års stilstand. En ny ejer har indgået en driftsaftale med hotelinvestor Youssef El Maanaki, som skal stå for driften.

Danske Hoteller øger omsætning og overskud

Hotelkæden Danske Hoteller oplevede fremgang i både omsætning og resultat i 2025. Samtidig investerede selskabet et trecifret millionbeløb og fastholder ambitionen om at udvide porteføljen.

Log ind