Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Dyrehavsbakken nord for København mangler stadigvæk 300-400 medarbejdere til den kommende sommersæson, og det kan betyde, at køen til forlystelserne eller iskiosken bliver længere end normalt, lyder det fra den administrerende direktør på Bakken, Ole Andersen.
”Det betyder, at dem, der er herude, skal arbejde længere, måske mere end de nødvendigvis synes er spændende. Men vi prøver selvfølgelig at sørge for, at det ikke går ud over gæsterne”.
Bakken er ikke alene om at mangle personale. 31 procent af arbejdsgiverne i turismebranchen mangler arbejdskraft, mens det samme gælder for 37 procent af restauranterne. Det viser en undersøgelse fra Danmarks Statistik.
For hovedstadens turisme vil manglen på arbejdskraft kunne mærkes, fortæller HORESTAs kommercielle direktør, Jeppe Møller-Herskind til DR P4 Nyheder.
”Det vil sige, vi vil have færre borde, mindre udbud på menuen eller andre former for kapacitetsbegrænsninger, så det er super super ærgerligt”, siger han.
Hør indslaget på dr.dk (fra 1.12 min.)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026