Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mange mænd undrer sig over, hvad kvinder laver, når de går sammen på toilettet. Svaret er ret enkelt. De tager billeder.
Hvor man før kunne klare sig med rene håndklæder og en god rengøring, skal toiletter og badeværelser i højere grad skille sig ud. Det skal være noget, man taler om, skriver Berlingske.
Eller som Jeppe Møller-Herskind, kommerciel direktør hos HORESTA, siger:
”Et af vores medlemmer fortalte om et enkelt foto på Instagram, der betød, at der blev udsolgt den følgende weekend. Så selvfølgelig er tilstedeværelsen på de sociale medier noget, som hotel- og restaurationsbranchen tænker i.”
Udviklingen influerer også på arkitekternes arbejde, fortæller Katrine Goldstein, der er managing director hos Norm Architechts.
”Folk forventer en oplevelse, når de går ud, og det kan man nemt skrue op for på toilettet. Både fordi det er et adskilt rum, og fordi folk ofte går derud alene”.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025