Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mangel på arbejdskraft i hotelbranchen og arbejdsløse unge i Danmark. Det er to fluer, som Marienlyst Strandhotel nu søger at slå med et smæk, skriver Standby.dk.
Hotellet inviterer unge fra lokalområdet, der står udenfor arbejdsmarkedet, til frokost i samarbejde med Helsingør Kommune og Fredensborg Kommune.
Her bliver de unge vartet op med burgere og cola, mens ansatte fra Marienlyst Strandhotel fortæller de unge om mulighederne for en elevuddannelse som tjener, kok eller receptionist.
Marienlyst Strandhotel inviterer også alle unge i 9. og 10. klasse i Helsingør og Fredensborg Kommune og deres forældre på aftenbesøg, hvor de kan høre mere om hotellet som arbejds- og elevplads.
Hotellet håber, at aftenbesøgene kan inspirere flere unge til at tage sig en erhvervsuddannelse inden for hotel- og restaurationsbranchen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Protester mod turisme spreder sig i Europa
11-07-2025
-
Wolt udvider trods underskud
11-07-2025
-
Cirkusbygningen satser bredt efter renovering
11-07-2025
-
Københavns Lufthavn i international topplacering
11-07-2025
-
Madklubbens omsætning faldt
11-07-2025
-
Naturhotel i hængekøjer åbner i Nordsjælland
11-07-2025
-
Direktør opsagt efter seks år på fynsk hotel
11-07-2025