Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Anika Madsen er et lysende talent på den gastronomiske himmel i Danmark, og i dag fylder hun bare 30 år. Hun er køkkenchef på Fasangården i Frederiksberg Have, som åbnede i efteråret 2020 i den nyrenoverede bygning i hjertet af Frederiksberg, skriver Børsen.
Restauranten er en del af Meyerkoncernen, og selve Claus Meyer mødte hun til kokkekonkurrencen Sol over Gudhjem i 2019, hvor han var dommer, og hun deltog - med gris med nordisk barbecue.
"Jeg blev hurtigt forelsket i branchen. I måden man snakkede til hinanden på, måden, man havde hinandens ryg på. Jeg var ikke bare et sæt hænder, der kunne skrælle kartofler, men en del af noget større, en del af holdet," sagde hun til Berlingske sidste år.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026