Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Paradis Is har haft nogle hårde år, som de nu kan lægge bag sig. Det skriver medejer af Paradis Danmark Jan Steenhard i en pressemeddelelse, hvor det annonceres, at de i en rekonstruktion har fundet sammen i et nyt samarbejde med måltidsselskabet Homemate, fortæller FødevareWatch.dk.
Konkret betyder det, at Paradis Aps fortsætter som før med Tim Eklund som adm. direktør, mens Homemate drives videre som fortsat med Niels Andreæ som adm. direktør. Det nye er, at medejer af Paradis, Jan Steenhard, nu også træder ind i bestyrelsen for Homemate.
”Vi skal have bedre lønsomhed i butikkerne. I Homemate-butikkerne udvider vi vores dessertsortiment med is og brander Paradis Is derigennem. Og Paradis’ eksisterende shops kunne godt på et tidspunkt have et produkt fra Homemate på hylderne, men et ready-to-eat produkt som f.eks. sandwich,” siger Niels Andreæ.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026