Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Paradis Is har haft nogle hårde år, som de nu kan lægge bag sig. Det skriver medejer af Paradis Danmark Jan Steenhard i en pressemeddelelse, hvor det annonceres, at de i en rekonstruktion har fundet sammen i et nyt samarbejde med måltidsselskabet Homemate, fortæller FødevareWatch.dk.
Konkret betyder det, at Paradis Aps fortsætter som før med Tim Eklund som adm. direktør, mens Homemate drives videre som fortsat med Niels Andreæ som adm. direktør. Det nye er, at medejer af Paradis, Jan Steenhard, nu også træder ind i bestyrelsen for Homemate.
”Vi skal have bedre lønsomhed i butikkerne. I Homemate-butikkerne udvider vi vores dessertsortiment med is og brander Paradis Is derigennem. Og Paradis’ eksisterende shops kunne godt på et tidspunkt have et produkt fra Homemate på hylderne, men et ready-to-eat produkt som f.eks. sandwich,” siger Niels Andreæ.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Byret afsiger dom mod skyggehotel i København
23-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026