Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Er du som virksomhed god til at mindske klimabelastning, styrke socialt ansvar og udøve god ledelse?
Så kan det måske få effekt på, hvor dyrt det er for dig at skaffe lånefinansiering i fremtiden.
Sådan lyder det fra flere store banker, som oplever, at flere i erhvervslivet er interesserede i at koble deres bæredygtighedsmål op på deres performance inden for ESG. Det skriver Finans.
Konkret betyder det, at lånerenten er afhængig af, om den givne virksomhed når en række målsætninger – det kan eksempelvis være inden for kønsdiversitet eller CO2-reduktion.
”Der er en vis troværdighed i, at virksomhederne over for omverdenen viser, at man er klar til at lade sine lån afhænge af, at man følger den udvikling og plan, man har lagt, og lade nogle følge op på den plan,” siger Niels Bang-Hansen, direktør for erhvervskunder hos Danske Bank, til Finans.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026