Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tangvirksomheden, Dansk Tang, har for alvor fået hul igennem til landets mange restauranter og kantiner, der efterspørger tangprodukter som et led i deres bæredygtighedsarbejde. Så meget, at Dansk Tang efterhånden har svært ved at følge med. Der skriver Fødevarewatch.dk.
For at følge med efterspørgslen er virksomheden fra Odsherred begyndt at sætte et nyt, stort anlæg op, hvor de kan dyrke omkring 20 kilometer tangline, der anvendes til både tangproduktion og -eksport.
“Linerne har været en af vores største udfordringer, så det ville være fedt, hvis vi kan hjælpe andre med at komme i gang i fremtiden. Det er vigtigt, at vi er så mange som muligt til at få aktiveret havareal til bæredygtig produktion,” siger Simon Weber Marcussen, der er medstifter af Dansk Tang.
Læs hele historien på fødevarewatch.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026