Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I denne uge lettede det første fly på den nye, direkte flyrute med SAS fra Jylland til New York. Ruten går ruten fra Aalborg Lufthavn til Newark Liberty International Airport i New York. Der er tre ugentlige afgange, og ruten er målrettet både erhvervsfolk og turister. Det skriver Turistmonitor.dk.

Noget tyder på, at ruten bliver populær. Allerede i går formiddags var der solgt over 80 pct. af billetterne på jomfruturen.

“Det er faktisk pænt for en første tur. Man skal tænke på, at vi fik annonceret ruten lige før juleaften. Nu er vi i fuld gang både i USA og herhjemme med markedsføringen. Og bookingtallene ser ganske fornuftige ud,” siger lufthavnsdirektør, Niels Hemmingsen.

Niels Hemmingsen spår også, at ruten bliver en turistmæssig booster for hele Jylland, fordi tilrejsende amerikanske turister vil tage på oplevelse i det jyske.

Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login

Helsingør søger titel som kulturhovedstad

Byrådet har afsat midler til at udarbejde en ansøgning om at blive Europæisk Kulturhovedstad 2032. Flere danske byer har meldt deres interesse. Den endelige afgørelse træffes næste år.

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Rekordår for turismen i Nordsjælland

Antallet af overnatninger i Nordsjælland steg i 2025 til 1.134.315. Ifølge VisitNordsjælland er destinationen godt på vej mod målet om 1,5 mio. overnatninger i 2030.

Log ind