Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
CoolCopenhagen.com, der blev oprettet for at give bl.a. hoteller, restauranter og turistattraktioner et billigere dansk alternativ til bookingmastodonterne som Booking.com og Hotels.com, har skiftet ejerforhold.
Oprindeligt blev den danske bookingportal søsat af fire københavnske hotelkæder; Absalon Hotel Group, Arthur Hotels, Guldsmeden Hotels og Hotel Skt. Annæ. Nu har Guldsmeden Hotels overtaget ejerskabet alene, da de andre tre kæder ikke længere ønsker at være en del af projektet.
“CoolCopenhagen ejes nu af Guldsmeden Hotels via vores Weinert Holding. De tre andre medstiftere ønskede ikke at putte flere penge i CoolCopenhagen, men man kan jo ikke drive et site uden at penge. CoolCopenhagen kører videre som før, i samme ånd og der er stadig den samme opbakning fra de tre nu tidligere medejere,” siger Sandra Plesner Weinert i et interview med Turisme24.
Samtidig gør Sandra Plesner Weinert det klart, at der ikke er tale om et salg, men udelukkende om omstrukturering i ejer- og ledelsesgruppen, og at platformen trives i bedste velgående.
Læs hele historien på turisme24.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil undersøge lokation for gigantisk multiarena
18-11-2025
-
Wolt fjerner omstridt klausul om ensartede priser
18-11-2025
-
Horten går ind i sag om ulovlig støtte til Arena Næstved
18-11-2025
-
Strawberry vælger Svanemærket til sine 250 hoteller
18-11-2025
-
Europas forretningsrejser i kraftig vækst frem mod 2026
18-11-2025
-
Københavns Lufthavn går mod rekordår – også i 2026
18-11-2025
-
Brøndums Hotel skal renoveres for trecifret millionbeløb
18-11-2025
-
Fire danske kokke klar til Global Chefs Challenge 2026 i Wales
18-11-2025
-
Turister tegner sig for en tredjedel af omsætningen i Frederikshavn Kommune
18-11-2025