Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I juli måned steg antallet af ledige med 2800. Ifølge Danmarks Statistik er det tredje måned i træk med stigning i ledigheden. Samme måned steg antallet af ukrainske ledige kun med 200. Det er langt fra nok til at forklare hele stigningen i ledigheden, fortæller Ritzau.
”Vi forventer fortsat, at vi hen over efteråret og vinteren ser ind i en periode, hvor arbejdsløsheden vil stige yderligere. Ikke nødvendigvis dramatisk, men dog en stigning, som vil vise, at situationen på arbejdsmarkedet og i økonomien forandres betydeligt.” udtaler Sydbanks cheføkonom, Søren Kristensen.
Arbejdsløsheden er på 2,7 procent eller i alt 77.800 personer, og det er historisk set meget lavt. Det har blandt andet medført, at antallet af langtidsledige er på det laveste niveau, siden man begyndte at tælle langtidsledige i 2007.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismeminister bakker op om turismestrategi: Freder millionreserve
18-08-2026
-
SKI vil have 267 hoteller med i ny milliard-aftale
18-08-2026
-
Milling Hotels i historisk opkøb: Vokser til 16 hoteller
18-08-2026
-
Overborgmester vil indføre cykelkørekort til turister
18-08-2026
-
Professor: Danmark kan ikke selv sætte nye emballageregler på pause
18-08-2026
-
Hotel Troense bliver en del af Stays
18-08-2026
-
Rungstedgaard udvider mødekoncept med nye oplevelser
18-08-2026
-
Internationalt: Franske Accor udvider med nyt hotel i Sverige
18-08-2026