Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den populære restaurant Baan Baan by Joy i Odense lukker og slukker med en konkurs. Det har man netop meddelt på restaurantens sociale medier, skriver MigOgOdense.

Baan Baan har ellers tiltrukket sig stor opmærksomhed fra både gæster, anmeldere og endda Michelin-guiden.

“Desværre bliver vi ligesom mange andre, ramt af ”hjælpepakker” og udskudt moms osv. osv. som nu skal tilbagebetales, samtidig med at driften skal køre og udgifterne til energi og råvarer nærmest eksploderer. Vi tror ikke på at vi kan sende den regning videre til gæsterne og dermed ser det mere end svært ud at drive en fornuftig forretning,” lyder det i forklaringen på lukningen.

Læs hele historien her.

Odense satser på vikinger i ny turismesatsning

Odense Kommune investerer 10 mio. kr. i projektet “Vikingernes Odense” med fokus på at styrke byens kulturprofil. Satsningen skal gøre vikingetiden mere synlig og tiltrække flere besøgende.

Log ind