Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Saxild Strand er blevet sat til salg. Aarhus og Odder kommuner glæder sig til at se hvilke bud, der kan komme for at løfte det nedslidte badehotel, som gennem en årrække har haft mange seniorer på rekreative ophold.
“Jeg glæder mig til at se hvor mange interesserede købere, der melder sig. Jeg håber på, at markedet kan se en ide i, at ældre i Østjylland kan komme på rekreation, og at de nye ejere vil holde fast ved det tilbud, som mange seniorer har haft glæde af. Der er så meget potentiale i det sted. Beliggenheden ved havet er fantastisk og mulighederne mange, siger rådmand i Aarhus, Sundhed og Omsorg Christian Budde.
Aarhus Kommune har afsat midlerne, så tilbuddet til kommunens ældre om et rekreativt ophold stadig vil stå ved magt.
“Det er et vigtigt tilbud til vore borgere, og lige meget hvordan salget ender, skal vi nok sørge for at det stadig er der. Forhåbentlig i Saxild Strand, mens ellers et andet dejligt sted,” tilføjer Christian Budde.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tennisikon i ny storinvestering af Joe & The Juice: Vil åbne egne butikker
18-12-2025
-
Visit Denmark-direktør skal styrke turismens stemme i Europa
18-12-2025
-
Aarhus halverer erhvervsturisme-støtte midt i hotelboom
18-12-2025
-
Erkender ulovlig støtte til Arena Næstved: HORESTA kræver handling i hele Danmark
18-12-2025
-
HORESTA: EU-regler bør følges op med skarpere krav til Airbnb
18-12-2025
-
Dining Week 2026: Hele landet dækkes op til gastronomisk festival
18-12-2025
-
HORESTA kritiserer forslag om at bremse hotelvækst i Indre By
18-12-2025
-
Norrlyst overtager fuldt ejerskab af bagerivirksomhed
18-12-2025
-
Luksusturismen vokser markant i Danmark og Sverige
18-12-2025