Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
For mange er gymnasiet en direkte vej til de klassiske videregående uddannelser. Men der er i stigende grad behov for, at de unge kan gå en anden vej. Derfor har Hotel- og Restaurantskolen i København lavet et Nordisk studenterforløb i gastronomi og værtskab for studenter, der vil lære på en anden måde, rejse ud på egen hånd, blive dygtige til et håndværk og blive inspireret til at gå nye veje.
Eleverne skal ud i to omgange i to uger hver gang, hvor de bliver tilknyttet en restaurant i Finland, Island, Færøerne, Sverige eller Norge, der fokuserer på nordisk mad, lokale råvarer og bæredygtighed.
"Når eleverne er ude, besøger de hoteller, restauranter, producenter og befolkningsgrupper, for vi synes, at der sker så meget i vores nærmiljø i Norden, som vi glemmer", fortæller Susanne Mortensen, der er afdelingsleder for tjeneruddannelsen på skolen.
Det nordiske studenterforløb er dog ikke for hvem som helst, og skolen indkalder ansøgerne til en samtale for at sikre, at de er selvstændige og har stor rejselyst. Grundforløbet er forkortet med fire uger, så det tager 16 uger frem for de normale 20 uger. Når eleverne er færdige med grundforløbet, fortsætter de på enten tjener- eller kokkeuddannelsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026