Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er én af restaurationsbranchens vigtigste hæderbevisninger, der er endt på Hotel Scheelsminde og hos Nadia Bach. Hun er nemlig nomineret til Årets Udskænkning af Danske Madanmeldere, skriver Aalborgnu.dk
”Hun har egenhændigt sat Hotel Scheelsminde på danmarkskortet med sin tilgang til service og udskænkning i Restaurant Bühlmann. I top-menuen Recité, er der ikke blot et hav af topvine, men også selvudviklede safter en masse,” lyder det fra formand for Danske Madanmeldere, Søren Frank, om nomineringen fra foreningen, der består af professionelle anmeldere fra danske medier og tidsskrifter.
Årets udskænkning går til den, det og eller de, som har gjort noget særligt for serveringen af drikkevarer i årets løb. Det være sig en vin- eller ølbar, en sommelier eller et vinkort.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Årets Kok vælger enkel mad derhjemme
12-02-2026
-
Rekordår for overnatninger i Danmark
12-02-2026
-
Sunset-topchef vil styrke fokus og drift
12-02-2026
-
Stærkere salg end ventet hos McDonald’s
12-02-2026
-
Calum køber historisk hotel i Aalborg
12-02-2026
-
Jobopslag deler branchen
12-02-2026
-
Langeland satser på cykelturisme i 2026
12-02-2026