Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

HORESTA har indkaldt til et hastemøde i Det Faglige Udvalg om Sallingsund Færgekro og indehaveren Jens-Peter Skov. Det sker efter, at Ekstra Bladet søndag kunne afsløre, hvordan Jens-Peter Skov, ifølge 17 tidligere i ansatte og elever, i mere end 20 år har krænket dem seksuelt og psykisk. Det oplyser uddannelseschef i organisationen, Pia Svane, til Ekstra Bladet.

”Som sagen er beskrevet i Ekstra Bladet, er der tale om meget alvorlige forhold, og derfor er vi selvfølgelig også nødt til at reagere,” siger Pia Svane.

Udvalget består af repræsentanter fra 3F, HORESTA og Dansk Erhverv, og det er netop dem, der både godkender lærepladser og trækker godkendelser tilbage igen.

Læs hele historien her.

Skolernes Erhvervsdag 2026: Åbn døren for fremtidens medarbejdere

Virksomheder i Københavnsområdet har igen i år mulighed for at åbne dørene for nysgerrige 7. klasser til Skolernes Erhvervsdag 2026. Det er en unik mulighed for at inspirere de unge til en karriere i hotel- og restaurationsbranchen. Hotel Skt. Annæ deltog sidste år, og gør det igen.

Log ind